Köprülü Kanyon’da işitme engelliler işaret diliyle anlaşarak, 18 kilometrelik parkur alanında rafting yapacak.

Sınırlı Sorumlu Karabük Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Refik Armağan, yeni turizm sezonu için parkur alanında yerli ve yabancı işitme engellilere yönelik özel rafting alanı oluşturduklarını söyledi.

Parkur alanına yıllık 800 bin yerli ve yabancı turistin su sporu yapmaya geldiğini belirten Armağan, oluşturdukları işitme engelli alanıyla yurtiçi ve dünyanın değişik ülkelerinde 10 bin kişiyi rafting yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Armağan, “Kanyonda işitme engelliler için parkur alanı oluşturduk. Geçen yıl Avrupalı bin işitme engelliye rafting yaptırdık.

2 tane işaret dili uzmanı su sporları öğretmenimiz var. İşitme engelliler, rafting yapımından memnun kaldı. Dünyada işitme engellilerin rafting yaptıkları tek yer Beşkonak.” diye konuştu.

Alman turistlerin 20 yıldır bölgede rafting yaptığı bilgisini veren Armağan, son 3 yıl içinde ise Rus, İran ve Suriyelilerin ilgi göstermeye başladığını kaydetti.

Armağan, bölgeye yıllık su sporlarından 100 milyon dolarlık gelir sağlandığını belirtti.

Su sporları öğreticisi Hüsamettin Gerekli, işitme engellilerine rafting yaptırmak için özel eğitim aldığını ifade etti.

Köprülü Kanyon Hizmet Birliği(KANRAFBİR) Başkanı Mehmet Aydın, 2010 yılında Beşkonak`a 800 bin yerli ve yabancı turistin rafting yaptığını kaydetti.

Dünyada 7’den 77’ye her kesin rafting yapabileceği tek yerin Beşkonak olduğunu belirten Aydın, bölgenin en önemli gelirinin su sporlarından elde edilen gelir olduğunu ifade etti.

Aydın, “Bir gün içinde 10 bin kişinin aynı anda rafting yaptığı tek yer Beşkonak Köprülü Kanyon parkur alanı. 2013 yılında hedefimiz 10 bin kişiye bir anda rafting yaptırarak Guiness Rekorlar kitabına girmek. Bunun için hazırlıklara başvurduk.” diye konuştu.

CİHAN

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Çubukçu: Atamaları hemen gerçekleştireceğiz başlıklı makalemizde atama, bakan ve çubukçu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,, Okunma 03 Şub 2011

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • bünyamin tuna 16 Mart 2013

      slm ben bünyamin tuna yaşım28 boyum1.70 ben engelliyim tek deynekle yürüye biliyorum ben çok acılar çektim babam vefaat etti annemle kalıyorum. benim ğibi engelli konuşkan ğüler yüzlü kapalı namazını kılan dürüst yalan söylemeyen ahlaklı namuslu oturmasını kalkmasını bilen içinde allah korkusu olan merhamet duygusu olan benimle evlenecek izmir manisa bölgelerinden engelli bekar bayan arıyorum.tlf05533867469tkrar05533867469mesajlarınızı bekliyorum.


Sen de Yorumla!