Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, OSTİM’de bir tiner imal eden ve oto boyama yapan bir işyerinde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 1 kişinin öldüğünü, 8 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Olay yerine gelen Vali Yüksel, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, patlama sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini; 8 vatandaşın da olay yerinden ekipler tarafından çıkarıldığını söyledi.

Bütün ekiplerin seferber olduğunu dile getiren Yüksel, içeride halen birkaç vatandaşın bulunduğunu; bunların kurtarılmaya çalışıldığını belirtti.

İçeride kaç kişinin bulunduğuna dair bir soru üzerine Yüksel, net bir sayının olmadığını ifade ederek, patlamanın saat 19.30-19.45 sıralarında OSTİM 25. caddede meydana geldiğini; patlamanın olduğu yerde tiner imal edildiğini ve oto boyaması yapıldığını kaydetti.

Yüksel, gelişmelerden kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, OSTİM’deki ikinci patlamada 1 kişinin öldüğünü, ancak 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği yönünde bilgiler geldiğini bildirdi.

Vali Yüksel, patlamanın yaşandığı bölgede gazetecilere yaptığı açıklamada, OSTİM’de saat 11.00 dolayında meydana gelen ilk patlamanın, çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine, çok sayıda vatandaşın da yaralanmasına neden olduğunu ifade etti.

Aynı bölgede ikinci bir patlamanın yaşandığını bildiren Yüksel, şu bilgileri verdi:

”Bir torna atölyesi olarak ruhsatını aldığı anlaşılan bir işletme, içinde tiner ve boya imalatını gerçekleştiriyor. Bugün takriben saat 19.30-19.45 sularında tiner kazanlarında, depolarında meydana gelen bir patlama sonucunda şu anda arkadaşlarımız, bir ölü, ancak içeride üç kişinin daha öldüğü yönünde bilgi geliyor.

Ancak içeriye kesif koku ve kimyasal niteliği itibariyle, yangın itibariyle girilemiyor. 8 vatandaşımızın, çalışanın sağlık kuruluşlarına sevkleri yapıldı. Yine 6 çalışan, vatandaşımız da yine işletmenin içinden dışarıya alındı. Sağlık kuruluşlarında ilk tedavileri yapılmak üzere gönderildi.”

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ostim’de meydana gelen ikinci patlamaya ilişkin, patlamanın meydana geldiği işletmenin içinde 15’e yakın çalışanın olduğu yönünde bilgilerin ulaştığını bildirdi.

Vali Yüksel, patlamanın yaşandığı bölgede gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine ulaşılan bilgilere göre, patlamanın meydana geldiği işletmede içeride 15’e yakın çalışanın olduğunu ve dışarıdaki doktorların telefonla devamlı kendileriyle görüştüğünü ifade etti.

Patlamanın ardından Ankara’nın, itfaiye yapılanması, sivil savunma ekipleri ve çok sayıdaki doktor ve ambulansıyla, sağlık ekipleriyle bütün imkan ve kabiliyetlerin seferber edildiğini aktaran Yüksel, bütün gelişmeleri hep birlikte takip edeceklerini ve yeni durumlar olması durumunda kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Vali Yüksel, bir soru üzerine işletmedeki 15’e yakın çalışana ulaşılmaya çalışıldığını ifade ederek, ”Telefonlarla arkadaşlarımız sürekli görüşüyor. Onları orada makul bir yerde tutmaya çalışıyor. Şu andaki sivil savunma ekipleri de eğer bir bölümde yangın söndürülürse süratle içeriyi girip vatandaşlarımızı oradan kurtaracak. Yenimahalle Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Ankara’nın diğer genel kurum ve kuruluşlarının bütün personel araç ve gereçleri şu anda burada ve çalışmalarımızı büyük bir dikkat ve sorumluluk anlayışıyla sürdürüyoruz” diye konuştu.

Vali Yüksel, İl Sağlık Müdürü’nden aldığı bilgiye göre de, 8 yaralıdan birinin durumunun ağır olduğunu söyledi. Vali Yüksel, patlamanın ardından 6 kişinin de kurtarıldığını bildirdi.

Vali Yüksel, şöyle konuştu:

”Şu anda meydana gelen durum hakkında çok net bir bilgi alamıyoruz. Çünkü devletin bütün kabiliyeti burada ama karşımda çok ciddi bir olay var. Dolayısıyla şimdi bunu içerideki yangını en azından kesip arkadaşlarımız cihazlarıyla beraber içeri girecekler. Ben biraz daha netleşirse bilgi vereceğim.”

Bir gazetecinin ”İş yerinin uzun süredir kapalı olduğu iki ay önce açıldığı bildiriliyor. Bu kapalı olmasının gerekçesi nedir? Bir de farklı bir ruhsatla açılmış herhalde” sözleri üzerine Vali Yüksel, ”Şimdi bu bölgede 5 bine yakın işletme var. Belki de Türkiye’nin çok örnek bölgelerinden bir tanesi. Ancak ben de bu konuyu şimdi biraz önce arkadaşlarımdan duydum. Ancak sizinle paylaşmak isterim ki, şu andaki durum bu konuları tartışmaya müsait değil. Önce insanların can ve mal güvenliğini sağlayalım, ondan sonra bunları bütün imkanlarımızla inceleriz ve kimsenin yanına hiçbir şeyi yanına kar bırakmayız” dedi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ostim’de bugün meydana gelen ilk patlamada 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 kişinin yaralandığını bildirdi.

Yüksel, ikinci patlamanın ardından İvedik Organize Sanayi Bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

Vali Yüksel burada gazetecilere yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde meydana gelen olayda tiner tankının, ilk olayda ise oksijen tüplerinin patladığı konusunda tereddüt bulunmadığını ifade etti.

Patlamaya ilişkin teknik raporları beklediğini, yetkililerin bu konu üzerinde çalıştıklarını belirten Yüksel, çok kısa süre sonra her iki patlamanın da teknik gerekçelerinin kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

Yüksel, şöyle konuştu:

”İlk olayda 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 34 yaralı vatandaşımız vardı. Bunların 19’u şu anda hastanelerde tedavi altında bulunuyor. 2 çalışanı bütün aramalarımıza rağmen bulamadık. Enkaz altında oldukları değerlendiriliyor. Bu gece nerede, hangi saatte olursa olsun bütün kurumlarımızla, kuruluşlarımızla orada çalışıyoruz. Bu akşam çalışacağız.”

-2. PATLAMA-

Yüksel, ”İçeride o zaman 30’a yakın kişi mi var?” sorusu üzerine, ”Burada öyle anlaşılıyor. Yani, bu rakamı yan yana koyduğunuzda 25’in üzerinde insan olduğu anlaşılıyor. Ancak kontrolsüz bir işletme. Dolayısıyla genel yapılanması ve çalışan itibarıyla şu anda tam net bilgileri veremem” dedi.

”İçeride 15 kişi mi var?” denilmesi üzerine ise Yüksel, ”Şu anda öyle evet. Telefonlardan aldığımız, arkadaşlar hepsiyle tek tek görüşüyor. Neler yapmaları gerektiği konusunda dışarıdan tıbbi yardım yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

AA

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Tartışmalı yemin değişikliğinden vazgeçildi başlıklı makalemizde anayasa, değişikliği ve komisyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!