Zayıf olduğunuzu hayal edin (Bunu yapabilirsiniz…) ve ofisteki arkadaşınız çalışma masanıza küçük çikolata barları koyduğunda, şöyle davranın: Bir ısırık almadan önce son öğününüzde ne yediğinizi hatırlamaya çalışın! Bunu detaylı düşünün. Yapılan son araştırmalara göre; abur cubur gıdalar yemeden önce son öğünde ne yediğinizi düşünmek, bu tür gıdaların tüketim miktarını azaltacaktır. Yiyeceğiniz abur cuburun kalorisi, kurabiyedeki gibi yüksek ya da patlamış mısırdaki gibi düşük de olsa sonuç değişmeyecektir. Tam olarak kesinleşmiş değil ama araştırmalar, hangi öğünü düşündüğünüzün sonucu değiştirdiğini gösteriyor. Dün yediğiniz öğle yemeğini aklınızdan geçirmek, bu sabahki kahvaltınızı düşünmek kadar etkili olamıyor. Çünkü dün yediğiniz öğle yemeği sizin için ‘Bugün gerçekten ne yedim?’ yerine ‘Genellikle ne yiyorum’ başlığı altındaki ‘zihinsel soyut kategori’ye giriyor. Acıkabileceğiniz zamanlar için yanınızda meyve, havuç ceviz gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurursanız; ‘Öğle yemeğini hatırla’ numarasına gerek duymazsınız.
Akşamları TV karşısında otururken yediğimiz çerez, tatlı vs.nin hayatımızı ne kadar çok etkilediğini biliyor musunuz?

Beslenme uzmanları, gece yenilen abur-cuburun kilo aldırdığına dikkat çekerek, geceleri atıştırmanın ekstra kilolar olarak vücuda döneceği uyarısında bulunuyor. Her gece ekstra 300 kalori almanın yılda 13 kiloya mal olacağı belirtiliyor. Beslenme Uzmanları, pek çok insanın uyumadan önce acıkmasa da bir şeyler yeme alışkanlığına sahip olduğunu belirterek, bunun fazla kilolara davetiye çıkardığını belirtiyorlar. Bazı kilolu insanların en fazla kaloriyi, yatmadan önce TV karşısında çerez, tatlı vs. yiyerek aldığına dikkat çeken uzmanlar, her akşam yemeğinden sonra ekstra 300 kalori almanın, yılda 13 kilo almaya yol açabileceğini söylüyor. “Bunun tersi de geçerli, yani akşamları abur cubur yemeyi keserek yılda 13 kilo verebilirsiniz” diyen beslenme uzmanları, yüksek kalorili yiyecekler yerine meyve yemeyi tavsiye ediyor.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan Abdest Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Abdest Almak, Abdest Nedir ve Abdest Niyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar(2)
    • PCkopat
      PCkopat 08 Mayıs 2011

      Yazan arkadaş adam gibi yazmışta sanırım siz adam gibi okumasını bilmiyorsunuz…


Sen de Yorumla!