İnternet kullanıcılarının yaşadığı sıkıntılardan ve sorunlardan biride ADSL kotalarının nedensiz yere dolup, taşmasıdır. Sizlerde “Benim neden kotam sürekli doluyor” diyenlerdenseniz yazacağım yazıyı dikkatli okuyun. Yazmış olacağım yazılar belki sizlere ekstradan kota sağlamayacak, amaki aklınızda olan kotam neden doluyor sorusuna iyi bir cevap olacağına eminim. Türkiye’de ADSL kullanan bir çok insanımız genelde; canlı haberleri takip etmek, günlük gazeteleri okumak buna benzer faktörlerden yararlanmak için internetlerini kullanırlar. Bu davranışı sergiliyen insanların çoğu sınırlı ADSL kullanımı yapmaktadır. Size verilmiş olan(4 gb) kotanın bu işlemlerle dolması nerdeyse imkansız diyebilirim. Hayır ben bunlar dışındakilerden yararlanmıyorum amaki kotam gene doluyor diyorsan, aşağıda maddeler şeklinde bulunan yazılarıma bakabilirsiniz.
Messenger’da Kameralı ve Sesli Görüşme Yapıyormusunuz?

Msn’de yapılan görüntülü sohbetlerin nekadar kota yediğinin farkında olmuyan bir çok internet kullanıcısı bulunmakta. Yapmış olduğunuz görüntülü konuşmalarda saniyede 64 Kbit veri alışı bulunmakta. Eğerki günlük 1 saat görüntülü canlı sohbetler yapıyorsanız bunun size aylık maliyeti 900 MB olacaktır.
Youtube’de Video İzleme Hayranımısınız?

İzlemiş olduğunuz videolar tam bir kota düşmanıdır. Eğerki günlük 6 dakika’dan oluşan 11 adet video izliyorsanız sıkı durun dudaklarınız uçuklamasın bununda sizlere maliyeti aylık 3 GB’dır. Neden diye soracak olursanızda 6 dakikalık bir video kotanıza 11 MB olarak yansıtılıyor. Diğer sitelerden izlediğiniz videolarda bunun gibi zararlara sizleri götürebilir. MyNeT, MeTeCaFe, İzlesene bunlarda kotanızı zorluyan sitelerdir.
İnternet Üzerinden Radyo Dinliyormusunuz?

Web sayfalarında bulunan radyoları dinlemek kotanızı eritmeniz anlamını taşıyor 1 saatlik radyo dinlemek sizlerin 30 MB kotanızı yiyor. Radyonun yanı sırada canlı televiziyon yayınlarınıda izliyorsanız ozaman ateşle baruta yaklaşıyorsunuz demektir bu sevdadan çabucak vazgeçin. TV seyretmede 120 MB kotanızı harcıyor karar sizlerin başkada ne diyimki.
İndirdiğiniz Dosyaların Kontrolünü Yapıyormusunuz?

Müzik, program, video ve resim download ettiğinizde herzaman dosya boyutlarını kontrol ederek işlemlerinize onay verin. Kontrolsüz davranışlar sizlerin maddi sıkıntıya girmesine neden olacaktır bu yüzden herzaman indirdiklerinizin kontrolünü sağlayınki sonunda gülen taraf sizler olasınız. Faturalarınızın iki kat birden gelmesi ne demek düşünebiliyorsunuzdur umarım.
Okey, Batak, Tavla Sitelerine Giriyormusunuz?

Eğlence aradığınızı biliyorum amaki zararı bulunanlardan uzak durmak sizler açısında iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü bulunmuş olduğunuz bu siteler java sistemiyle çalışmakta buda demek oluyorki bu sitelerde ne kadar bağlı kalıyorsanız okadar sizin kotanızı yutuyor. Bence bu tür sitelere katılımda bulunuyorsanız kotanızı sınırsız yaptırın yoksa bunların farkında olmuyanlar için tehlike kapıda demektir.
Speakychat Sistemi Kotayı Etkilermi?

Kullanıcılarımın genelde ben sitede online olurken bana yöneltmiş oldukları sorulardan birtanesi “Benim bu sitede bulunmam kotamı etkilermi” buna cevap vermem gerekirse “Hayır” . Neden diyecek olursanız bu sisteme giriş yapmak için birkere java yüklüyorsunuz onun dışında bulunduğunuz saatler içerisinde javanız diğer yazılı çhet siteleri gibi çalışmıyor. Sobet odalarının içerisindeki dinlenen müzikler kotanızda hafif etkiler yaratır. 1 ay içinde günde 15 saat sitede online olmanız en fazla 1,2 GB kotanızı yok edecektir.
Kotanızın Haftada Bir Kontrolü Yapılıyor mu?

Kotanızın düzenli şekilde kontrolünü yapmak olası olumsuzlukların engeli olacaktır. İşlemleri yapmak için telekom’un ADSL kota sayfasından yararlanabilirsiniz. Unutmayınki girdiğiniz her web sayfası, indirdiğiniz donanım araçları, müzikler, resimler kotanızın belli bir kısmını harcamaktadır. Sıkıntılı günler yaşamak istemiyorsanız uygulananları dengeli kullanmalı kota takiplerinizi sürekli yapmalısınız.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Etiketler:, Okunma 01 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!