Efes Antik Kenti’ni aratmayacak nitelikte olan Anamurium Antik Kenti’nde inceleme gezisi yapan Mersin, Adana ve Hataylı 65 mimar, tahribat ve bakımsızlık karşısında şaşkına döndü. Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar, Anamurium tarihinin geçmişinin önemli bir liman şehri ve birçok medeniyetin izlerini taşırken, bilinçsizce yapılan tahribatlar ve kış dönemlerinde ise önlem alınmadığı için dev dalgalara yenik düştüğünü söyledi. Denizin antik liman kentin içerisine doğru ilerlediğini belirten Sakar, “Bunun en önemli nedeni, kıyılardan inşaatlarda kullanılmak üzere bilinçsizce alınan kumlar ve dalgakıran projesinin hayata geçmemesidir. Denizin bu kadar içeriye doğru girmiş olması, liman kentinin birçok değerli kültür varlığında yok etmiştir. Limanın denizle birleştiği nokta aslında şu anki denizin bulunduğu yerden en az 50 metre ileride iken, bugün deniz oradaki tüm yapıları alarak antik liman kentin içerisine doğru ilerlemektedir. Kıyılarımızdan inşaatlarda kullanılmak üzere bilinçsizce alınan kumlar de bu tahribatın nedenleri arasındadır” dedi.

Denizin bu kadar içeriye doğru girmiş olmasının, liman kentinin birçok değerli kültür varlığını da yok ettiğini vurgulayan Sakar, “Bu şu demektir; Kıyılarımızdan o kadar çok kum alıyoruz ki deniz ilerleyişini sürdürüyor. Yaşamış tüm medeniyetlerin tarihi hafızası olan bu antik liman ve liman kentinin korunması en azından kıyı tahribatının önlenmesi, kıyılarımızdan kum alınmasının önlenmesi ile mümkün olabilecektir” diye konuştu.
Ali Ekber ŞEN/MERSİN, (DHA)-

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan You Kill Me başlıklı makalemizde 2007, Beni Deli etme HD İzle ve Beni Deli etme İndirmeden İzle hakkında bilgiler verilmektedir.

Okunma 07 Eki 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!