Burrow mektubunda, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu 151 ülkeden 301 sendikayı ve 176 milyondan fazla sendika üyesini temsil eden ITUC olarak en temel yasal hakları olan protesto hakkını kullanan ve emek karşıtı yasayı protesto etmek isteyen barışçıl gösterilere katılan kişilere dönük uygulanan polis şiddetini kınamak için size yazıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ankara’da gerçekleştirilen eylemden bir gün önce, gösteriye katılan kişilere “polis şiddeti” uygulanmamasını garanti altına almasını talep eden bir mektubu daha Başbakan Erdoğan’a gönderdiklerini ifade eden Burrow, “Türk yetkililerin bu talebimizi dikkate almaması bizim açımızdan bir hayal kırıklığıdır. Bunun yerine sadece haklarına saygı gösterilmesini talep eden göstericilere karşı biber gazı ve basınçlı su kullanılmıştır” dedi.

-“ULUSLARARASI İŞÇİ HAREKETİ BÜYÜK ENDİŞE İÇİNDE”-

Burrow mektubunda, “Uluslararası sendikal hareketin ve Avrupa Kurumlarının hükümetinizden yasalarınızı uluslararası ve Avrupa standartlarıyla uyumlu hale getirmeniz noktasında her seferinde ricada bulunulmaktadır. Ancak ITUC olarak bu taleplerin aksi yönünde bir gidişat olduğunu ve ILO’nun 87 ve 98 sayılı sözleşmelerinden her geçen gün daha da uzaklaşıldığını görmekteyiz. Bu durum uluslararası işçi hareketi için büyük bir endişe oluşturmaktadır” dedi.

Torba yasada yer alan çalışma hayatını “olumsuz” yönde etkileyecek maddelerin geri çekilmesini talep eden Burrow mektubunda, “Türk yetkilileri yasal haklarından başka bir şey aramayan göstericilere yönelik şiddet kullanmaktan geri durmalıdır. Türkiye’den bir an önce uluslar arası hukukun yükümlülüklerini yerine getirmesini ve imzacısı olduğu uluslar arası sözleşmelere ve anlaşmalara saygı göstermesini beklemekteyiz” ifadelerine yer verdi.  

ANKA

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Sevgililer gününde ücretsiz hamsi başlıklı makalemizde sevgililer guünü özel ve ücretsiz hamsi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, Okunma 13 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!