Yüksek tansiyona bağlı olarak evinin bahçesinde baygın halde bulunan hastayı havanın soğuk olmasının yanı sıra doktorların hızlı ve başarılı kalp ameliyatı hayata bağladı.

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki Meryem Er isimli bayan, 9 gün önce yüksek tansiyona bağlı olarak evinin bahçesinde baygın halde bulundu. Uzun süre yağışlı ve soğuk havada baygın halde kaldığı belirtilen hasta, eşi tarafından şuuru bulanık bir şekilde Akdağmadeni Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapılan ilk müdahalede Er’in kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilerek hasta Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanın çekilen tomografisinde kalpten çıkan ana atar damarında (Aort) yırtık olduğu tespit edildi. Bu yırtığın beyin damarlarını da etkilediği görülerek hasta hemen ameliyata alındı.

Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Öcal Berkan başkanlığında gerçekleştirilen ameliyat yaklaşık 4,5 saat sürdü. Ameliyat sırasında hastanın kalbi durdurularak akciğer makinesine bağlandı. Vücudun kan dolaşımı da belli bir süre durdurularak beyin özel bir teknikle çalıştırılmaya devam edildi. Hastanın vücut ısısı da 16 dereceye kadar indirilerek suni ölüm olayı gerçekleştirildi. Daha sonra yırtık olan ana damar değiştirilerek ameliyat tamamlandı. Ameliyat sonrası 5 gün süreyle uyutulan hasta altıncı günde uyandırıldı. Yoğun bakım servisinden normal odaya alınan Meryem Er, bugün taburcu edildi.

Taburcu olmadan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Er, ölü geldiği hastaneden diri olarak ayrıldığını ifade etti. Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başındaki Dr. Öcal Berkan da yaptıkları ameliyat türünün İç Anadolu Bölgesi’nde sadece kendi hastanelerinde ve Türkiye’de 4-5 merkezde yapılabildiğini söyledi. Hastanın baygınlık geçirdiğinde bulunduğu yerde havanın soğuk olmasının hastayı hayata bağladığını belirten Berkan, soğuk nedeniyle kan dolaşımının yavaşladığını ve buna bağlı olarak vücutta daha büyük hasarların yaşanmadığını kaydetti. Berkan, ameliyat sonrası Meryem Er’in genel sağlık durumunun iyi olduğunu da sözlerine ekledi.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan Abdurrahman Önül Medine Gülü başlıklı makalemizde Berat TV İlahileri, Medine Gülü İlahisi 2009 ve Medine İle İlgili Süper İlahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!