BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız’ın hükümet ile BDP arasındaki ipleri kopma noktasına getiren “Vergi vermeyiz”, “Öz savunma güçlerini oluştururuz” yönündeki açıklaması yeni Anayasa sürecinde aktif rol almak için Meclis’e girme sinyali veren BDP’yi harekete geçirdi.

Yıldız’ın açıklamaları iki koldan yumuşatılarak düzeltildi. BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, “Vatan toprakları üzerinde ameliyat yapmak isteyen yok, bu ülke hepimizin. Özerklikte vergi vermeme gibi bir şey yoktur” dedi. 

Özerklik ilanında bulunan DTK’nın resmi sözcüsü Coşkun da, “Demokratik özerklik anayasal güvenceye alınmadan ‘Vergi vermeyiz, ordumuzu kurarız’ gibi yaklaşımımız yok” dedi.

Yıldız’ın “Vergi vermeyiz” sözleri üzerine Başbakan Erdoğan, “Vergi ödemeyen bedelini öder” demiş, bu açıklamayı yapanları da “Küçük akıllı” ilan etmişti.

DTK: ÖZERKLİK YASALAŞMADAN OLMAZ

Başbakan’ın sözleriyle yükselen tansiyon arka arkaya iki açıklama ile düşürülmeye çalışıldı. İlk açıklama DTK’dan geldi. ‘Demokratik özerklik’ ilanının ardından haftasonu genel kurula hazırlanan DTK’nın sözcüsü Coşkun Vatan’a şunları söyledi:

Demokratik özerklik resmen kabul edilip, anayasal güvence altına alınmadan ‘Vergi de vermeyiz, kendi ordumuzu da kurarız’ gibi bir yaklaşımımız yok. Demokratik özerklik resmen kabul edilene kadar bizim vereceğimiz mücadele, toplu örgütlemek, öz yönetimleri güçlendirmek, devleti demokrasiye duyarlı hale getirmektir. Bunun dışında bir B-C planımız yok. Biz devleti reddetmiyoruz, devleti yıkmak istemiyoruz. Demokratik özerklik projemiz ile devletin daha demokratik hale gelmesini istiyoruz. Bunun Anayasal güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Vergi, savunma gibi doğrudan devleti ilgilendiren konular, benim özerklik statüm kabul edildiği, anayasal güvence altına alındığında konuşulacak, tartışılacak konular.”

DEMİRTAŞ: ÖZERKLİKTE VERGİ VERİLİR

DTK’dan gelen bu açıklama BDP Grup Başkanı Demirtaş’ın açıklaması ile daha da yumuşatıldı. Demirtaş,  “Vatan toprakları üzerinde ameliyat yapmak isteyen yok, bu ülke hepimizin. Özerklikte vergi vermeme gibi bir şey yoktur.” dedi.

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan Abdurrahman Önül Medine Gülü başlıklı makalemizde Berat TV İlahileri, Medine Gülü İlahisi 2009 ve Medine İle İlgili Süper İlahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Okunma 30 Tem 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!