Öncelikle belirtmeliyiz ki evlilik söylendiği kadar kolay bir şey değildir. Sahip çıkmak savunmak para kazanmak sorumluluk alma ve birçok şeyi içine kapsar. Yaşı gelmiş ve bu saydığımız gibi pek çok şeye hazır olan biri evlenmeye hazır kişidir. Dünyada herkes tarafından yapılmak istenen isteklerin en başında kişinin yakınlarına iyilik etmesi gelir. İnsanın elinden gelen en iyi en güzel iyilik aile hayatında eşiyle mutlu geçinmek aile bireyleriyle sevgi saygı ve şefkate dayalı sıcak bir iletişim kurmaktır. Kişilerin kendi aralarında anlaşıp güzel bir geçim kurmaları hiç şüphesiz aile mutluluğu sağlayan maddelerin en başında gelmektedir. Kişiler aralarındaki sevgi ve sohbeti güçlendirmek ve fazlalaştırmak için kendilerine düşen görevleri daima gözetip birbirlerinin zararsız olan kusurlarını hoş görmeli birbirlerine son derece nezaketli sevgili ve saygılı davranmalıdır. İşte bu yüzden de annelerimiz bize her zaman nasihat verir. İşte bir annenin evlenecek olan kızına verdiği nasihatler şunlardır:
• Kızım! Haline razı ol. Yani kocan yenilecek ve giyilecek her ne şey alır getirirse kabul et. Zira kalp rahatlığının ilk şartı kanaatkarlık ve haline razı olmaktır.
• Kocana itaat ederek konuş itiraz ve isyan ederek değil. Şunu iyi bil ki itaat ile yapılan sohbetlerden hem Allah razı olur hem de kocan…
• Beyninin göreceği yerlere dikkat et sakın çirkin bir şey gözüne çarpmasın. Evinin ve eşyanın her yanı tertemiz olsun.
• Kokusu olabilecek yerleri kolla duyarlılık göster daima güzel kokulu durmasını sağla burnuna kötü koku gitmesin. Şunu unutma ki güzellik ve temizlik getiren nesnelerin en iyisi de sudur.
• Yemek saatini iyi tespit et istediği anda hemen hazır bulundur.
• Uyuyacağı vakti geciktirme. Alışkanlığı ne zaman ise o zamanda yemeğini ve yatağını hazırla. Zira açlık insanı huysuzlaştırdığı gibi uykusuzluk da asabileştirir sevginin azalmasına sebep teşkil eder.
• Mal ve eşyasını korumakta titizlik göster. Çünkü malı muhafaza etmek kıymet bilmekten ileri gelir.
• Akraba ve yakınlarına saygıda kusur etme. Kocanın hısım-akrabasına hürmet etmek anlayışlı ve tedbirli olmaktan ileri gelir.
• Kocanın sırrını sakın kimseye duyurma. Eğer duyuracak olursan onun güvenini kaybedersin sen de artık ondan emin olamazsın.
• üzüntülü olduğu zaman neşeli olmaktan neşeli olduğu zaman da üzüntülü görünmekten çekin. Zira onun üzüntülü zamanında senin sevinçli görünmen neşeli zamanlarında da kederli bulunman onun duygularını paylaşmadığının delilidir. Bu ise sizi birbirinizden ayırmaya kadar götüren bir anlayışsızlıktır. Sen eşinin dert ve düşüncelerine ne kadar ortak olur alaka gösterirsen ondan da o kadar ilgi ve sevgisini kazanırsın.
• Bu tavsiyelerimi yerine getirebilmen için eşinin istediklerini kendi istediklerinden önde tutman gerekmektedir. Onun istediklerini kendi arzularına tercih edersen söylediklerimi kolayca yapabilirsin der ve nasihatlerini bitirir.

Mutluluklar…

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Yorumlar


Sen de Yorumla!