Blog dünyasına atılan herkes “blogroll” (Bağlantılar) bölümünü duymuştur ve bu başlık altında sevilen yada beğenilen bloglara karşılıksız link bağlantısı vermiştir. Amaki herşeyin taktiksel bir detayı olduğu gibide link değiştirmeninde bir çok detaylı örnekleri var. Örneğin Google Pagerank değeri göz önünde bulundurulduğunda; PageRank değeri yüksek bir site değeri olmuyan bir siteye link verdiğinde onun PR değerinin artmasında yardımcı rol oynuyor. Hatta Google kelime aramalarında üst dizinlere çıkmayı, indexlenmenizi bile etkiliyor. Normal sitelerdeki link değişimleriniz normal karşılanabilir türden ancak bloglardan alınan bağlantılar biraz daha fark yaratabiliyor. Bloglar genelde kişisel paylaşım platformları halinde kullanıldığı için yine kişisel beğeniyle karşılanan bir diğer bloglara bağlatı veriliyor.

Ben, kendimden yola çıkarsam henüz PR değerim olmadığı için kimseye faydam dokunamıyor amaki değeri aldıktan sonra görülmesi gereken sitelere link vermekten geri kalmıyıcam. Görmeniz gereken okadar harika bloglar varki dostlarımızın hepsinde platform düzeyi kurulmuş. Yedi’den yetmişe konular sunan sayfaları görmemezlikten geçmemiz yanlış olur.

Amaki ben her ne kadar bu düşüncelere kapılsamda her gün bunları görerekten link değişimi yapmak için teklifler alıyorum.

“Ben sitenizi çok beğendim karşılıklı link değişimi yapalımmı cevabınızı bekliyorum”

Bu şekildeki sorulara kesinlikle cevap vermediğimi açık açık söyliyim. Nedenini bana sorucak olursanızda; diğer web sayfası sahibi insan benim blogumu gerçekten hayranlıkla takip ediyorsa ben link vermedende sayfasına benim siteminde bağlantısını verebilir. Yanlış anlaşılmasınıda istemem, kesinlikleki kendimin yapımlarını hazine değerinde görümüyorum. Geçen zamanlarda ilk site yapımcılığımda bir çok sitelere karşılıksız linkler verdim filtreye düştükten sonra kaldırmak zorunda kaldım. Bağlantısını vermiş olduğum sitelerden kesinlikle karşılık beklemedim. Bu işler insanın kişisel düşüncelerine göre yapılmalı diye düşünüyorum.

Bana ulaşan sitelere göz gezdirdiğimde ise karşıma sahte içerikli yapımlar geliyor. Siteler diyorumki çünkü WordPress blogları kurarak, otomatik yazı çeken sitelerdir bunlar. Bir gün kendi yazılarımın kopyasını bir başka site üzerinde görmüştüm gördüğüm sitede bana link teklifi sunan bir siteydi. Benimde bu tavırı sergiliyen arkadaşlardan ricam güzelce emek vermeli emeğine bakarakta karşısındakinin link vermesini tahmin edebilmelidir. Vereceğiniz linklerin güzelce bir blog yerine kalkıpta kopyalı sahte içerik sergilemesi yapan sitelerede linklerinizi vermeniz inanınkı cahillik olur.
Sizlere bu konu hakkındaki tavsiyelerimi maddeler halinde sunmak gerekirse:

1. Karşılık beklenilmeden hoşunuza gitmiş olan bloglara bağlantılar verilmeli.
2. Ben siteni ekliyicem hadi sen de eklesene tarzı mesaj yazmalarınızın hiç anlamı yok beğenilmiş olan sayfalara zaten gereken ilgi gösterilecektir.
3. Bu işleri parasal tarafından kullanmak yerine hoş görülü karşılamak daha mantıklı diye düşünüyorum. (Link satın almak isteyenler için)
4. İçeriklerinizin kalitesi göz önünde bulundurularak backlink türü bağlatılarda sayfanıza sunulabilir.
5. Bağlantılarını eklemiş olduğunuz blogları “bak ben bağlantıyı verdim o bana hâlâ vermekten kaçıyor” gibisinden kelimeler kullanmak ve linkleri silmek yanlış olur.
6. Türkiye’deki forum sayfalarında link borsası bölümü bulunmakta okadar link satın alma taraftarıysanız buyrun bu forumlarımızı gözden geçirin.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan 'Ses Perdesi' Tarık Akan'la açıldı başlıklı makalemizde ses perdesi, tarık akan ve yeşilçam hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Okunma 26 Eki 2010

Yorumlar


Sen de Yorumla!