Güney Yılmaz’ın haberi

Gaziantep’te Fırat Nehri Kıyısı’ndaki Zeugma Antik Kenti’nin, sular altında kalmaktan kurtarılan bölümlerinden çıkarılan mozaik ve eserler 3 ay içinde parça parça müzeye transfer edildi.

En değerli iki eser olan ‘Çingene Kızı’ mozaiği ve Roma Savaş Tanrısı ‘Mars Heykeli’nin taşınması son ana bırakıldı.

Lazerli güvenlik sistemiyle korunan eserlerin taşınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı olağanüstü önlemler aldı. Büyük bir gizlilikle yürütülen transferi AKŞAM görüntüledi. İşte transfer süreci:

– İki eser, müze görevlileri ve arkeologlar tarafından özel bir ambalajlama yöntemiyle paketlendi. Bu işlem 3 gün sürdü.

– Dün harekete geçildi. Arkeoloji Müzesi önüne kapalı kasa bir minibüs geldi. Bakanlık, yeni ve eski müze görevlileri eşliğindeki taşıma işlemi, hırsızlık ve benzer saldırılara karşı saniye saniye kameraya alındı. Ayrıca fotoğraf çekimi yapılarak taşıma arşivi detaylandırıldı.

– Minibüslere yüklenen iki eser polis eskortu eşliğinde Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne götürüldü.

GÜZERGAH DEĞİŞTİRİLDİ

– Güvenlik nedeniyle yol güzergahı değiştirildi, 2 kilometrelik mesafe yaklaşık 1 saatte alındı. Eserler, müzeye garajdan sokuldu.

‘Çingene Kızı’ mozaiği ve ‘Mars Heykeli’ arkeologlar tarafından paketten çıkartılarak müzeye yerleştirildi. Lazer güvenlik sistemi aktif hale getirildi.

Bu ay Başbakan tarafından açılması beklenen müzede 73 ayrı eser sergilenecek.


AKŞAM

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Hocam ''Hasta'' dersem çıkma başlıklı makalemizde acil, defans ve doktor hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,, Okunma 03 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!