Nimet Çubukçu, Özel Okullar Birliği Derneği’nin Antalya’da düzenlediği ‘eğitim ve beyin’ konulu sempozyumun çıkışında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in duyurduğu konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Maliye Bakanlığı’nın aldığı kararın aileler için müjde niteliğinde olduğunu ifade eden Bakan Çubukçu, “2 bin öğretmenle ilgili atamaya onay vermesi imzalanmasını beklediğimiz bir konuydu.

Bu kararla, 2 bin sözleşmeli öğretmenin atanmasını hemen gerçekleştireceğiz. Eş durumundan kaynaklanan sebeplerle bir araya getiremediğimiz ailelere müjde olacak diye düşünüyorum. Onların yerine de 2 bin öğretmen atamasını gerçekleştireceğiz.

Ortaya çıkan bu problemi de böylece gidermiş olacağız. Eş durumundan ötürü gidemeyen öğretmenlerimizin ataması gerçekleştikten sonra boşalan yerlere yeni sözleşmeli kadrolar ihdas ediliyor.” diye konuştu.

HAYDİ KIZLAR LİSEYE PROJESİ

Bakan Çubukçu ‘Haydi Kızlar Liseye’ adıyla başlatılan kampanyaya ilişkin soruları da cevapladı.

Bunun geçen yıl başlatılan bir AB projesi olduğunu ifade eden Çubukçu, kız çocuklarının okullaşması konusunda 2003’te başlatılan Haydi Kızlar Okula Kampanyası’nda aradan geçen zaman içinde önemli sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

İlköğretimdeki okullaşma oranında yüzde 100’e, kız ve erkek çocuklar arasındaki okullaşma oranının ise yüzde birin altına düştüğünü kaydeden Bakan, “Elbette kız çocuklarının sadece zorunlu olan ilköğretim çağında eğitim görmeleri değil, üniversiteye geçişte en önemli basamak olan orta öğretimi de görmeleri çok önemli.

Bu projenin devamı olarak kız çocuklarının orta öğretime erişimini desteklemek adına bir kampanya başlatıyoruz.” dedi.

Bakan Çubuk, zorunlu olmayan orta öğretim için çocukları ve ailelerini üniversite öğrencileriyle öğretmenlerin ikna edeceğini kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN AFİŞLERİ: BASİTLİK

Bakan Çubukçu’ya Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin değişik noktalarına asılan ve ‘Recep bey, Nimet hanım’ gibi ifadelere yer verilen çevre temizliği bilinci oluşturmaya yönelik afişler de soruldu.

Bakan, elindeki çöpü dökerken yakalananları öne çıkaran afişleri gazetelerde yer alan haberlerde gördüğünü belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın’ın ‘isimler tesadüfen seçilmiş’ açıklamasını yeterli bulmayan Bakan Çubukçu, son yıllarda toplumu bu tip davranışlara teşvik etmek için daha olumlu mesajlar verildiğini dile getirdi.

Örneğin; spor yapması istenen gençlere, ‘spor yapmazsan böyle olursun’ gibi kötü ve karanlık görüntüler yerine sağlıklı genç fotoğraflarıyla mesaj verildiğini anlatan Çubukçu, “Olumsuz ve negatif mesaj içeren her türlü broşürün, afişin toplumda yarattığı etki olumsuz.

Her ne kadar Büyükşehir Belediye Başkanı ‘öyle ifade etmedim’ dese de seçilen isimlerin tesadüf olduğunu düşünmüyorum.

Her şeyden önce yapılan şeylerin büyük bir cesaretle de savunulması gerekir diye düşünüyorum. Bunlar basit işler.

Yani bu tür basitliklerle toplumda olumlu bir algı oluşturacaklarını düşünmüyorum. CHP’nin siyaset anlayışı bu düzeydedir.” değerlendirmesini yaptı.

Milli Eğitim Bakanı ‘Nimet hanım vurgusu sizi rahatsız etti mi?’ sorusunu ise “Hayır, hiç etmedi.” diye cevapladı.

CİHAN

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Umut Oran'a biber gazı sıkıldı / VİDEO başlıklı makalemizde biber, gazı ve gökalp hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,, Okunma 03 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!