Danıştay’ın 2008’de Bakanlar Kurulu Kararıyla Merkez Valiliğine atanan Yalova Valisi Yusuf Erbay’ın iptal başvuruları üzerine verdiği jet karar tartışmalara yol açtı.

Danıştay, yasalara göre valilik yapması mümkün olmayan Yalova Valisi Yusuf Erbay’ın görevde kalması için yeni bir karar verdi ve Erbay dün görevine geri döndü.

ÖNCE YÜRÜTMEYİ DURDURMA

5 yılı aşkın bir süre Yalova Valiliği görevini yürüten Yusuf Erbay, 2008 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Merkez Valiliğine atandı. Bunun üzerine hemen Danıştay’a başvuran Vali Erbay, yürütmeyi durdurma kararı alınca İçişleri Bakanlığı, mahkeme kararını uygulayarak Erbay’ı valilik görevine iade etti.

MÜFETTİŞ RAPORLARINI GİREN ‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA’ SUÇLAMASI

Danıştay kararıyla görevini sürdüren Vali Erbay’ın, daha sonra Mülkiye müfettişlerinin yaptığı inceleme sonucu ‘görevi kötüye kullandığı’ tespit edildi. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından Erbay’a, Yalova Valiliği’nda bulunduğu sırada İl Özel İdaresi’nin iş ve işlemleriyle ilgili Özel İdare Mevzuatı ve 5018 Sayılı Kanun Hükümlerine aykırı olarak “Görevinin yerine getirilmesinde kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak” fiili nedeniyle “aylıktan kesme cezası” uygulandı. Bu cezaya çarptırılanlar valilik yapamayacakları için Erbay, Bakanlar Kurulu tarafından yeniden görevden alınarak Merkez Valiliği’ne atandı.

DANIŞTAY YİNE VALİNİN İMDADINA YETİŞİYOR

Bu karar üzerine yeniden Danıştay’a başvuran Erbay, bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı almayı başardı. İçişleri Bakanlığı da hemen itiraz etti. Bakanlık, karara itiraz ederken 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 132’nci maddesinde yer alan “Kendilerine disiplin cezası olarak aylıktan kesme veya kademe ilerlemesini durdurma cezası verilenler, valilik, büyükelçilik, müsteşar, müsteşar yardımcılığı, genel müdürlük, genel müdür yardımcılığı ve daire başkanlığı görevine atanamazlar” hükmünü hatırlattı. Ancak yasanın bu açık hükmüne rağmen, Danıştay İdari Davalar Dairesi Kurulu, İçişlier Bakanlığı’nın itirazını oy çokluğuyla reddetti.

VALİNİN DANIŞTAY’DA AKRABALARI MI VAR?

Yargıtay ile birlikte yığılan dosyalar ve kararlardaki gecikmeler nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Danıştay’da Yalova Valisi ile ilgili kararların hızlı bir şekilde çıkması dikkat çekiyor. Bununla ilgili ortaya atılan iddia ise tartışmaları daha da alevlendirecek türden. İddiaya göre Yalova Valisi Yusuf Erbay’ın İdare Mahkemeleri ve Danıştay’da yakınları var ve üstelik bu ‘yakın akrabalar’, davacı lehine konuyu bizzat takip ediyorlar. Örneğin, davacının Bakanlıkça verilen Aylıktan Kesme cezası aleyhine Ankara 5. İdare Mahkemesi’ne açıtığı yürütmeyi durdurma kararının 3 gün içinde bakanlığın savunması alınmaksızın verilmesi dikkat çekici bulunuyor.

BAKANLIK ALIYOR, DANIŞTAY GERİ VERİYOR

Yalova Valiliği görevinden iki kez alınan ve Merkez Valiliği’ne atanan Doç.Dr.Yusuf Erbay, son olarak Danıştay kararıyla göreve başlamasının ardından, geçen Ağustos ayında Bakanlar Kurulu’nun tek kişilik özel kararnamesiyle görevinden alınmış, Erbay ise yargı kararının uygulanması amacıyla yeniden Danıştay’a başvurmuştu.

Haber 7

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan 10 bin işitme engelli rafting yapacak başlıklı makalemizde antalya, beşkonak ve engel hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,, Okunma 03 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!