Güneş yanıklarının çoğu hafif yanıklardır. Güneş yanıkları vücudunuzda diğer günlük yanıklardan çok daha fazla yer kaplar ve kanser riskini yükseltmesinin yanı sıra çok da eziyetlidir. Güneş kumda %15, karda ise %80 oranında yansımaktadır. Bu nedenden dolayıdır ki koruyucu kremleri hem güneşli yaz günlerinde hem de yazın bulutlu havalarda kullanmak gereklidir. Çünkü bulutlu havalarda bile güneşin ulltraviole ışınlarının %80′i bulutları geçerek bizleri etkilemektedir. Güneş yanıkları için kullanabileceğiniz şifalı bitkiler ve bitkisel ürünler şunlardır;
SİYAH ÇAY : Güneş yanıklarının üzerine soğuk siyah çay sürülebilir. Çayın içerisindeki tannik asit ve teobromin maddelerinin güneş yanıklarına iyi geldiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca çayın içeriğinde bulunan bir diğer madde olan catechin etken maddesi cilt hasarlarının onarılmasında ve kimyasalların ve radyasyonun neden olabileceği cilt kanserine karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir.
ALOE VERA ( sarı sabır ) : Aloe vera yapraklarının içindeki jel güneş yanıklarında tedavi edici olarak kullanılır. Bu jel taze bitkiden elde edilebileceği gibi hazır aloe vera içeren preparatlar da kullanılabilir.
AYNISAFA ÇİÇEĞİ : Aynısafa çiçeğinin yaraları kapatarak yanıkların iyileşmesini hızlandırdığını, güneş yanıklarının ağrılarını hafiflettiğini ve yeni deri hücrelerinin oluşmasını sağladığını belirlenmiştir.
SALATALIK : Soğuk salatalık güneş yanıklarında rahatlamak için kullanılır.
Ayrıca güneş yanıklarının çabuk iyileşmesini istiyorsanız E vitamini içeren kremler kullanmalısınız.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan Google Pagerank Sorgulama Siteleri başlıklı makalemizde Pagerank Ölçer, PageRank Sorgulaması ve Pr Öğrenme Adresleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!