Metin Arslan’ın haberi 

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin 9 hâkim hakkındaki dava dosyasını, karar düzeltme konusunda karar vermesi için Hukuk Genel Kurulu’na göndereceği belirtildi.

Yargıçların 1. sınıf hâkim olması sebebiyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla davayı görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 9 hâkimin her birini bin 500 lira manevi tazminat ödemeye mahkum etmişti. Hâkimlerin karara itiraz etmesi üzerine, dava Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda temyiz incelemesine tabi tutuldu. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 9 hâkimin tazminat ödemesine ilişkin kararı kısmen onamış, kararı tazminat miktarı ve gerekçesi yönünden bozmuştu.

Hukuk Genel Kurulu’nun kararı 9 hâkime tebliğ edildi. Tazminat cezası verilen hâkimlerin karar düzeltme talebinde bulunması üzerine dosya Hukuk Genel Kurulu’nda yeniden görüşülecek. Yargıtay’ın kararı sonrası hukukçular, ceza hâkimlerinin tazminat tehdidi ve baskısı altına alındığı uyarısında bulunmuştu.

TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen Yargıtay ve Danıştay’ın daire sayısının artırılmasını öngören tasarıda, verdikleri kararlar sebebiyle hâkim ve savcı aleyhine açılan tazminat davalarının devlet aleyhine açılması düzenleniyor. Düzenlemeyle hâkimlerin kararlarından dolayı devlet aleyhine açılacak davalar Yargıtay yerine asliye hukuk mahkemelerinde görülecek. Halen kesinleşmeyen davalara devlet aleyhine devam olunacak. Düzenlemenin yasalaşması halinde Haberal’ın açtığı tazminat davaları da asliye hukuk mahkemesine gönderilecek.

Odasından telsiz çıktı

Mehmet Haberal’ın hastane odasına Adalet Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı baskında, operasyonları önceden haber verecek telsizli uyarı sistemi kurulduğu belirlendi. Telsizlerden birinin odadaki refakatçide, diğerinin bina dışındaki şoförde olduğu tespit edildi. Star gazetesinin haberine göre, Haberal’ın 21 aydır yattığı Kardiyoloji Enstitüsü’ndeki odasında yapılan baskında resmi yazıya rağmen jandarma personelinin fiili temas kurarak müfettişleri belli bir süre odanın olduğu bölüme sokmadığı öğrenildi. Raporda, jandarmanın odada bulunması yasak olan cihazlara göz yumduğu vurgulanırken iki subaya dikkat çekildi.

ZAMAN

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan İnternete giren her 4 kişiden birinin aradığı içerik başlıklı makalemizde başkanlığı, bilgi ve iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,,, Okunma 03 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!