En ilginç olay KTÜ Farabi Hastanesi’nde yaşandı. Hastalar, profesörlere akın edince öğretim üyeleri de kendilerini odalarına kilitledi.

Üniversite hastanelerinde ‘performansa dayalı sisteme’ geçişin ardından öğretim üyelerinden çeşitli tepkiler yükseldi.

Aksam gazetesinin haberine göre; protestoların en ilginci Karadeniz Teknik Ünivresitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde yaşanıyor.

Yeni düzenleme sonrası birçok hasta, asistanlar yerine öğretim üyelerine muayene olmak için yoğun baskı yapınca hocalar da çarpıcı bir çözüm buldu.

Bu yönde gelen taleplerin artması üzerine, doçent ve profesörler, odalarının kapılarını içeriden kilitledi. Öğretim üyeleri, sadece acil hastaların kendilerine yönlendirilmesini istedi.

‘SİVİLCEYLE UĞRAŞ’ DENİYOR

Öğretim üyelerinin ‘Tam Gün’ yasasına kendilerince çözümler ürettiğini ifade eden Farabi Hastanesi öğretim üyesi ve Trabzon Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan, ‘Bu kararla bir profesöre, ‘Basit bir sivilce veya kulak ağrısıyla uğraş’ deniliyor.

Böyle bir şey olabilir mi? Biz kritik hastalarla uğraşmalıyız. Günde yüzlerce hastaya bakarsak ne zaman eğitim verecek, ne zaman ameliyat yapacak ve hangi kafayla araştırmalar yapacağız?’ dedi.

BU YASANIN ANLAMI YOK

‘Biz kimsenin uşağı değiliz, bizi böyle toplumun önüne atmak doğru değil. Bu büyük haksızlık’ diyen Prof. Dr. Aslan şöyle devam etti: ‘Bize ‘Ya aç kalırsınız, ya da yüzlerce hastaya bakarsınız’ deniliyor.

Mesleğin zirvesindeki bir doktoru pratisyen hekim gibi çalıştırmak ne kadar akılcı? Bu yasa her açıdan zararlı, yanlış.

Biz zaten asistanların baktıkları her hastadan haberdar edilip birlikte çözüm arıyoruz. Bu yasanın anlamı yok.’

MESLEK DEĞİŞTİRİRİZ

Plastik Cerrahi bölümünden Doç. Dr. Naci Karaçam ise yeni sisteme çok sert tepki göstererek, ‘Gerekirse meslek değiştireceğiz.

Birçok meslektaşımın görüşü bu yönde. Pazartesi gününden itibaren hiçbir uzman doktor, hastalarla muhatap olmak istemiyor.

Niye olsun ki, karşılığında 40 kuruş ila 1 TL arasında ücret alacağız. Bize reva görülen bu mu’ dedi.

ACİL’DE SORUN YOK

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise ‘Hocalar zaten poliklinik hastalarına bakıyor, bu yasayla özel muayene hakları ellerinden alınıyor.

Hocalar eski hastalarına ücretsiz de olsa bakıyor ama yeni hastalar konusunda sorun var. Birçok ildeki meslektaşlarımız gibi burada da doktorlarlar tepkili’ dedi.

Özlü, acil hastaların tedavisi konusunda problemin olmadığını ifade etti.

HEKİMLER DEFANSTA

SİSTEMİN fakülte hastanelerine uymaması nedeniyle doktorların tepki gösterdiğini belirten Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu şöyle konuştu: ‘Hekimler defansif tıp uygulamasına geçmiş durumda.

Bu şu anlama geliyor, her konuda tutum almamak, daha tutuk davranmak. Bu da hastaların yararına olmayan durumlar ortaya çıkarır.

Üniversitedeki öğretim üyelerinin üç görevi var: Eğitim, araştırma ve hizmet. Öğretim üyelerinden verim almak, birikimlerine denk düşen vakalara bakmalarıyla sağlanır.

Ne kadar çok iş yaparsan o kadar para alırsın denen performans sistemi dayatılıyor. Hekimler bir yarışa itiliyor. Sağlıkçılar, tezgahtar müşteri ilişkisine itiliyor.

AKŞAM

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Darpla öldürülen gencin 7 zanlısı tutuklandı başlıklı makalemizde darp, ilkadım ve Samsun hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!