Günümüz içerisinde bir çok tasarımcının korkulu rüyası haline gelen iframe trojen’ internet üzerinden dolaşmış olduğunuz sitelerden bilgisayarınıza bulaşır. Bir çok antivirüs programı ne yazıkkı bu trojeni yakalıyamıyor. Bilgisayarınızda bulunun virüs, FTP hesabınız içerisine girdiğiniz dakika itibariyle ana dizindeki dosyalarınıza bulaşır. Sitenize bulaşmış olan virüsü görebilmek için sayfanızın üstüne gelerek kaynağı görüntüle ve daha sonra üst yada alt kısımlara göz gezdirdiğinizde karışık sayı, yazı karışımlı HTML‘ kodu göreceksiniz. Rakam, harf şeklinde bulunan kodlar sayfanızın zararlı içerik olarak görüntülenmesine neden oluyor.
Anasayfamda Bulunan Trojenden Nasıl Kurtulabilirim?

O kadar emek vererek bir site oluşturdunuz. Ama ne yazıkki sitenizde zararlı içerikler bulunduğu tespit edildi. Bunlardan kurtulmak düşündüğünüz kadar zor değildir.

* İlk önce yapmanız gereken bilgisayarınıza format atmak.
* Daha sonra Parallels Plesk kontrol panelinizden FTP şifrelerinizi değiştirin.
* Dosyalarınızın yedeklerini bilgisayarınıza yedeklemeden önce birtane sağlam antivirüs programı kullanın zararlı bulunan bütün içeriklerinizin yedeklerini aldıktan sonra ana dizini tamamen silin. Bu anlatmış olduğum işlemleri gerçekleştirdim diyenler bu sorundan başarılı şekilde kurtulacaktır.

İframe Trojenlerinden Bilgisayarımı ve Sitemi Nasıl Koruyabilirim?

* Bilgisayarınızdaki güvenlik sistemlerinin yeterli düzeyde yüksek olmasına özen gösterin.
* FTP hesabınıza giriş yapacağınız zaman kesinlikle İnternet Exporler adres çubuğunu kullanmayın.
* FTPe girişleri için oluşturulmuş Cute FTP, Filezilla’ programlarını kullanın

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan 'Ses Perdesi' Tarık Akan'la açıldı başlıklı makalemizde ses perdesi, tarık akan ve yeşilçam hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Okunma 26 Eki 2010

Yorumlar


Sen de Yorumla!