Grup, Galatasaray Meydanı’nda konuyu tiye alan basın açıklaması yaparak, KCK davası hakimlerine kursun içeriğiyle ilgili mektup gönderdi.

Aralarında İnsan Hakları Derneği üyelerinin de bulunduğu Özgürlük İstiyoruz İnsiyatifi adlı grup, KCK davasında yargılananların Kürtçe savunma isteklerine destek olmak için Beyoğlu’nda basın açıklaması yaptı.

Galatarasay Meydanı’nda toplanan yaklaşık 15 kişilik grup, “Kürt halkına, başörtüsüne, cem evlerine özgürlük istiyoruz” yazılı pankart açtı.

Grup adına açıklama yapan sanatçı Zeynep Tanbay, istemeleri halinde Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Menderes Yılmaz ve mahkeme üyeleri ile KCK davası hakimlerine Kürt Dili ve Edebiyatı dersinin ücretsiz verileceğini söyledi.

Kursu düzenleme gerekçelerini anlatan Tanbay, “Yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan Kürtlerin bir anadile sahip olduğunu ve bu anadilin Kürtçe olduğunu bilmeyen hakimlerin Kürt Dili ve Edebiyatı dersi almaları gerektiğinden Özgürlük İstiyoruz İnsiyatifi bir kurs düzenlemiştir. Kürtçe dersi KCK hakimlerine ücretsiz, hadi bu sefer bizdensiniz.” dedi.

Kürtçe eğitimi almak için Özgürlük İstiyoruz İnsiyatifinin web sayfasındaki KCK mahkeme heyeti Kürt Dili ve Edebiyatı kursu başvuru formunu eksiksiz doldurulması gerektiğini belirten Tanbay açıklamasının devamında şöyle dedi: “Formu doldurduktan sonra size ayrı bir onay maili gelecek.

Onay mailindeki linki tıkladığınızda ücretsiz Kürt Dili ve Edebiyatı kursuna kaydınızı yaptırmış olacaksınız.

Kürtçe öğrenmek için gerekli kırtasiye malzemeleri şöyle; Bir adet kurşun kalem, bir adet kalemtıraş, bir adet silgi, bir adet A4 tek ortalı 50 yapraklı çizgili defter, kalem kutusu, okul çantası.

Kürt Dili ve Edebiyatı ile ilgili ders kitapları ve 131 bin kelimelik Kürtçe-Türkçe sözlük tarafımızdan size ücretsiz olarak verilecektir.”

Kurs 5 Şubat Cumartesi saat 14.00’da İHD İstanbul şubesinde başlayacağını hatırlatan Tanbay, “Derste anlamadığınız yerleri öğretmenlerinize çekinmeden sorabilirsiniz.

Kürtçe eğitim veren öğretmenlerimiz konularında uzman ve anlayışlı kişilerden oluşmaktadır.” şeklinde konuştu.

Grup basın açıklamasının ardından Galatasaray Postanesi’ne giderek okunan basın metnini KCK davasına bakan hakimlere gönderdi. Postaneden çıkan grup olaysız dağıldı.

CİHAN

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Basın Konseyi'den saldırıya kınama başlıklı makalemizde basın, başkanı ve birgit hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!