CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Gazze seyahatinin gündemde olduğunun anlaşıldığını belirterek, ”Bu konu, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi gereğinden ayrı bir planda görülmelidir. Başbakan Gazze’ye gidişini Mavi Marmara olayı ile irtibatlandırıyorsa bu yanlıştır” dedi.

Korutürk, yaptığı yazılı açıklamada, dokuz yurttaşın hayatını kaybettiği Mavi Marmara olayını izleyen dönemde hükümetin ”İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik olarak uyguladığı çapraşık ve örtülü diplomatik debelenmeleri ibretle izlediklerini” ifade etti.

”Seçimlerden önce, ısrarla, ikinci Mavi Marmara kortejine engel olamayacağını iddia eden Hükümetin, seçimlerin hemen ertesinde 17 Haziran’da, uluslararası baskı sonucu, gemiye denize elverişlilik belgesi vermemek suretiyle kortejin yola çıkmasını önlediğini” savunan Korutürk, açıklamasında, ”Hükümet ilk Mavi Marmara olayında baştan bu basireti gösterseydi, bu yurttaşlarımız hayatta olacaklar, hükümet de yoğun dış baskılar altında çeşitli Batı Avrupa ülkelerinde, otel odlarında, kapalı kapılar ardında, İsrailli karşıtlarıyla nereye varacağı belli olmayan pazarlıklar içine girmek zorunda kalmayacaktı” görüşüne yer verdi.

Korutürk, açıklamasında şunları kaydetti:

”Ama ne yazık ki hükümet bu basireti gösterememiş, gemiler yola çıkmış, İsrail de bu gemileri durdurmak için kabul edilemez bir suç işleyerek, düzenlediği askeri operasyon sonucunda dokuz vatandaşımızı öldürmüştür. Geldiğimiz noktada İsrail’in Türk Milletinden özür dilemesi ve hayatlarını kaybetmiş olan vatandaşlarımızın ailelerine tazminat ödemesi kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir.

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan Abdurrahman Önül Medine Gülü başlıklı makalemizde Berat TV İlahileri, Medine Gülü İlahisi 2009 ve Medine İle İlgili Süper İlahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!