TSK’nın yeni komuta kademesi belirlenirken Kara Kuvvetleri’ne getirilecek isim konusunda sıkıntı yaşanacak. Deniz Kuvvetleri için Ora. Bilgel, Hava Kuvvetleri için ise Korg. Erten’in ismi öne çıkıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirilen Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor. Kamuoyunda yeni kuvvet komutanlarının kim olacağını dair isimler dolaşıyor.

TSK’yı yakından takip eden Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila, kulislerde  ismi geçen adayları bugünkü köşesinde yazdı.

YAŞ ZAMANINDA YAPILACAK

“Komutanların istifası pazartesi yapılması planlanan YAŞ toplantısının ertelenip ertelenmeyeceği sorusunu da gündeme getirmişti. Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasının açıklandığı saatlerde YAŞ toplantısının planlandığı gibi pazartesi günü yapılacağı haberi geldi. YAŞ toplantısına Özel, yeni Genelkurmay Başkanı olarak katılmış olacak.

İKİNCİ KARARNAME HAZIR

Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasına ilişkin kararname de dün hazırlandı ve Köşk’ün onayına sunuldu. Cumhurbaşkanı Gül, bugün öğle saatlerinde İstanbul’a gidecek. Gül’ün yola çıkmadan, Özel’in Genelkurmay Başkanlığı’nı onaylaması bekleniyor.

YENİ KUVVET KOMUTANLARI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel atanacak. Lojistik Başkanı Hava Korgeneral Mehmet Erten’in önce orgeneralliğe terfi ettirileceği sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacağı da gelen haberler arasında.
Özel’in Genelkurmay Başkanı olması nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığına da atama yapılması gerekiyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na hangi orgeneralin de getirileceği merak konusu. Kara Kuvvetleri’nde kıdem sırasına göre 4 orgeneralin konumu bu göreve uygun. Bunlar kıdem sırasıyla EDOK Komutanı Saldıray Berk, Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner, 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Bekir Kalyoncu. Saldıray Berk’in Erzincan davası nedeniyle hükümet tarafından tercih edilmeyeceği ve orgenerallikte 4 yılını dolduracağı için emekliye sevkedilmesi bekleniyor.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in ise komutanlığına Çankaya’nın sıcak bakmadığı Köşk’ten yansıyan haberler arasında. Org. Aslan Güner’den daha az kıdemli olan Kıvrıkoğlu ve Kalyoncu’nun kuvvet komutanlığına atanması halinde de teamülün bozulacağı kaydediliyor. Güner’in EDOK Komutanlığı’na getirilebileceği ancak kendinden daha kıdemsiz birinin kuvvet komutanı olmasının, onun da emekliliğini isteyebileceği yönünde haberler kulislere yansıdı. 1. Ordu Komutanı Kıvrıkoğlu’nun Kıbrıs’ta komutan iken Gül’ü havaalanında karşılamadığı bu bakımdan Köşk’ün Kıvrıkoğlu’na da soğuk bakabileceği yapılan bir diğer değerlendirme.

Sözkonusu generallerin komutanlıklara atanmasına hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın onay vermemesi halinde Jandarma Genel Komutanlığı’na da geçen yıl orgenaralliğe terfi ettirilen Servet Yörük veya Yalçın Ataman’ın da getirilebileceği konuşuluyor. Kıdemsizlerin atanması halinde kıdemli orgenerallerin de durumlarını gözden geçirebilecekleri kaydediliyor.”

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan Abdurrahman Önül Medine Gülü başlıklı makalemizde Berat TV İlahileri, Medine Gülü İlahisi 2009 ve Medine İle İlgili Süper İlahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!