İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önceden bugüne ertelediği 10 duruşmayı, boş mahkeme salonu olmaması nedeniyle hiç yapamadan ileri bir tarihe erteledi.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde bulunan 9., 10., 12. ve 13. Ağır Ceza Mahkemeleri, adliyedeki 3 duruşma salonu ile sorgu odasını dönüşümlü olarak kullanıyor. Ancak bugün mahkeme salonlarının tamamında duruşma olması ve sorgu odasının da İdari İşler Müdürlüğü tarafından kullanılmaya başlamasından dolayı 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 duruşmayı yapamadan ertelemek durumunda kaldı.

 Mahkemenin hazırladığı tutanakta adliyede görev yapan mahkemelerin duruşma salonlarını dönüşümlü olarak kullandıkları, olağanüstü hallerde hem sorgu, hem de duruşma salonu olarak kullanılan küçük salonu da İdari İşler Müdürlüğü’nün kullanması nedeniyle duruşmaların yapılamadığı ifade edildi.

1 Şubat 2011 tarihli tutanakta, “Buranın adliye idari işler müdürlüğü olarak kullanılmaya başlandığı 03.02.2011 gününe talik edilen tutuklu sanıkların yargılandığı dosya sayısı, tutuklu sanık sayısı nedeniyle güvenlik tedbirlerinin alınması bakımından herhangi bir zafiyete meydan vermemek açısından müsait ve uygun hakim odası ya da mahkeme kaleminde bu duruşmaların yapılmasının uygun olmayacağı düşünüldüğünden duruşmaları 9 ve 11 Mart’a ertelenmelerine karar verilmiştir” denildi.

Öte yandan İdari İşler Müdürlüğü’ne ait odanın Adalet Bakanlığı’ndan gelen müfettişlere verildiği ve mahkemenin de duruşmaların ertelenmesi nedeniyle tutuklu sanıkların adliyeye getirilmemesi için bulundukları cezaevlerine yazı yazdığı öğrenildi.

Duruşmaların hiç yapılmadan ertelenmesine tepki gösteren Avukat Zekeriya Dilsizoğlu, “6 ay öncesinde bugüne duruşma verilmişti. Bugün geldik, salon yokluğu nedeniyle duruşmaların yapılamadığını öğrendik. Mahkeme kaleminden bize bir tutanak verildi. Duruşmanın yer yokluğu nedeniyle yapılamadığı, 6 aydır hakim karşısına çıkamayan müvekkillerimizin duruşmalarının 9 Mart’a ertelendiğini öğrendik” dedi.

 
 
 
 

İHA

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Mısır'dan 2 bin 870 kişi tahliye edildi başlıklı makalemizde acil, afet ve başbakanlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!