UNESCO’nun Dünya Kültürel Miras listesine aldığı Nevşehir’in merkeze bağlı Göreme beldesinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi’nde tadilat için giren iş makinelerinin doğal dokuya zarar verdiği iddia ediliyor. Bu nedenle müzede kafeterya işleten Ömer Eren adlı esnaf, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Nevşehir Müzesi yetkilileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Esnaf Ömer Eren’in iddiasına göre, tamamen sit alanı içinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi içindeki, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’ne (DÖSİMM) ait turistik mağazada tadilat yapıldı. Ancak tadilat için müzeye giren traktör ve kepçe gibi iş makineleri kaya kopmalarına neden oldu.

İş makinelerinin çalışmasını fotoğraf makinesi ile çeken Eren, müze esnafları adına Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hakkında, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal, tarihi mekanlara ve kamu malına zarar vermek suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Eren yaptığı açıklamada, Göreme’de bir kaya parçası ile oynayan, bir merdiveni düzeltmeye çalışan esnafların geçmişte sit alanı içinde çevreye zarar verdikleri gerekçesiyle 8’er ay hapis yattıklarını belirterek, sit alanı içinde bulunan açık hava müzesine iş makinelerinin girmesinin nasıl izin verildiğini anlayamadığını söyledi.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün, açık hava müzesi içinden ağır taşıt geçmesini yasaklayan raporu olduğunu ifade eden Eren, “Buna rağmen iş makinelerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün mağazası tadilat edilecek diye iş makinelerini müzeye girmesine kim nasıl izin verir? İş makinelerini, iş makinelerinin müzeye verdiği zararları fotoğrafladık. Fotoğrafları ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü raporunu ekleyerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.” diye konuştu.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan Abdurrahman Önül Medine Gülü başlıklı makalemizde Berat TV İlahileri, Medine Gülü İlahisi 2009 ve Medine İle İlgili Süper İlahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!