Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesinde yapılan araştırmada, şok dalga tedavisiyle böbrek taşı kırılımı sırasındamüzikdinletilen hastaların, diğer hastalara göre işlem boyunca daha az endişeye kapıldığı belirlendi.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu, yaptığı açıklamada, söz konusu çalışmada, şok dalgaları ile böbrek taşı tedavisi uygulanan hastalara işlem esnasında uygulanan müzik terapisinin etkilerinin araştırıldığını söyledi.

Çalışmanın amacını ve detaylarını anlatan Reşorlu, şok dalgaları ile böbrek taşı tedavisinin oldukça etkin ve güvenli bir yöntem olması nedeniyle 2 santimetreden küçük böbrek taşlarının tedavisinde ilk tercih edilen yöntem kabul edildiğini belirtti.

Reşorlu, bu yöntemin erişkinlerde anestezi olmadan uygulanması ve özellikle işlem sırasında çıkan gürültü nedeniyle hastaların çoğu zaman korku ve endişeye kapılabildiğini, bazı hastaların duydukları korku, bazılarının ise ağrı nedeniyle tedaviyi yarım bırakabildiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Taş kırma işlemi sırasında hastaların yaşadığı endişe, korku, stres ve ağrı gibi duyguları azaltmak amacıyla binlerce yıldır uygulanan, son 60 yıldır ise bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilen müzik terapisinin olumlu etkilerinden yararlanmak istedik. Taş kırma işlemini hastaların bir kısmına müzik terapisi eşliğinde, bir kısmına ise müziksiz uyguladık. İşlem sonunda her iki hasta grubunda da ağrı, anksiyete (endişe) ve memnuniyet düzeylerini değerlendirdik. Çalışma sonunda müzik terapisi alan hastaların, almayanlara göre tedaviye uyum ve tamamlama oranlarının daha yüksek olduğunu, daha fazla memnuniyet duyduklarını, daha az ağrı hissettiklerini ve daha az endişe yaşadıklarını tespit ettik.”

Doç. Dr. Reşorlu, bu çalışmanın uluslararası bilimsel bir dergide makale olarak yayımlandığını bildirdi.

AA

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan You Kill Me başlıklı makalemizde 2007, Beni Deli etme HD İzle ve Beni Deli etme İndirmeden İzle hakkında bilgiler verilmektedir.

Okunma 02 Şub 2016

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!