Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma Programı’nın tanıtımı Samsun Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında düzenlenen toplantıyla yapıldı. Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtım programına katılan ‘Deprem dede’ olarak bilinen, Kızılay Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, projenin amacının toplum içerisinde deprem bilincinin oluşturulması ve deprem zararının en aza indirilmesi olduğunu söyledi.

Samsun’da din adamları, öğretmenler, muhtarları ve toplum destekli polisleri organize edileceğini belirten Ahmet Mete Işıkara, “Samsun’da bir kilise de var. Din adamı olarak sadece imamları kast etmiyoruz. Kilise’ye de gidip proje hakkında görüşülecek. Mersin’de bunu yapmıştık. Onlarda bizim kardeşimiz, insanımız. Ne kadar farkındalık oluşturursak o kadar iyi. Mahallerimizde geniş katılımla deprem konusunu anlatmalıyız ” dedi.

Samsun üçüncü derece deprem bölgesi olarak gözüktüğünü ama kendisinin ikinci derece deprem bölgesi olarak değerlendirdiğini ifade Işıkara, “Adam gibi evim olsun anlayışına sahip olmamız gerekiyor. Deprem öldürmez, binalar öldürür. İstanbul’da Türkiye genelinde yapılaşma değişiyor. Kent dönüşüm projeleri İstanbul’da başladı, her yerde olmalı. Kuzey Anadolu fay hattı Samsun’un burnunu ucunda 80 kilometrede” diye konuştu.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise, “Her kurumun yapması gereken faaliyetler var. Belirli bir bilincin oluşturulması, bu konuda daha duyarlı toplum oluşturulması için başlatılmış bu projeyi önemsiyoruz. Temennimiz deprem olmaması ama olduğunda ada zararların en aza indirilmesidir. 2011 yapı denetimleri başladı. Depremler öldürmez binalar öldürür. Binalarımızı sağlıklı yapar, tedbirimizi alırsak daha az zarar la depremi atlatmış oluruz” açıklamasını yaptı.

Basına kapalı bölümde ise projenin uygulama detayları görüşüldü.

 
 

 

İHA

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Ostim'de patlama, ölü sayısı 7'ye çıktı / Video başlıklı makalemizde Ankara, ostim ve patlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,,, Okunma 03 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!