Anayasa Mahkemeleri üyeleri göreve başlarken milletvekili gibi yemin edecekler. Anayasa değişikliği çerçevesinde hazırlanan Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş ve görevlerine ilişkin yasa tasarısında yapılan ve tepkilere neden olan üyelerin göreve başlarken ettikleri yeminde yapılan değişiklikten vazgeçildi. Alt komisyonda yapılan değişiklikle; milletvekillerinin ettiği yeminden esinlenerek, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası” olarak değiştirilen kısım, “Büyük Türk Milleti önünde” şeklinde değiştirildi. Anayasa Mahkemesi üyelerinin göreve başlarken ettikleri yemindeki “Türk milleti tarafından demokrasiye aşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını koruyacağıma…” bölümü, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını koruyacağıma” diye değiştirilmişti.

Anayasa değişikliği çerçevesinde hazırlanan, Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştiren uyum yasa tasarısının, TBMM Anayasa Alt Komisyon’da çalışmaları devam ederken, üyelerin göreve başlarken ettikleri yeminde yapılan değişiklikten vazgeçildi.

Komisyon gelen tepkileri dikkate alarak, üyelerin göreve başlarken edeceği yeminde eski haline geri dönülürken, milletvekili yemininden de esinlendi. Yemin eski halini korurken, yapılan bir değişiklikle milletvekili yeminine benzetildi.

Alt komisyon, “Büyük Türk Milleti önünde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını koruyacağıma; görevimi doğruluk, tarafsızlık ve hakka saygı duygusu içinde, sadece vicdanımın emrine uyarak yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine and içerim” şeklinde yemini yeniden düzenledi.

-TEPKİLERE NEDEN OLAN YEMİN-

Tepkilere neden olan yemin ise şöyle düzenlenmişti:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını koruyacağıma; görevimi doğruluk, tarafsızlık ve hakka saygı duygusu içinde, her türlü etki ve kaygıdan uzak olarak Anayasanın dayandığı temel ilkelere uygun hukuk anlayışı içinde, sadece vicdanımın emrine uyarak yerine getireceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

-YEMİNİN ESKİ HALİ-

Yeminin eski hali şu şekildeydi:

“Türk milleti tarafından demokrasiye aşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını koruyacağıma; görevimi doğruluk, tarafsızlık ve hakka saygı duygusu içinde, sadece vicdanımın emrine uyarak yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

-YEMİNİN SON HALİ-

Yapılan değişiklik sonucu yeminin son hali ise şöyle:

“Büyük Türk Milleti önünde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını koruyacağıma; görevimi doğruluk, tarafsızlık ve hakka saygı duygusu içinde, sadece vicdanımın emrine uyarak yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

ANKA

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Google+ YouTube 

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'dan Oktay Ekşi'ye 100 bin TL'lik tazminat davası başlıklı makalemizde başbakan, ekşi ve erdoğan hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,, Okunma 03 Şub 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!