AK Parti, CHP ve BDP milletvekilleri, İngiltere ve İrlanda’da nasıl barış anlaşması imzalandığı ve IRA’nın nasıl silah bıraktığı üzerine deneyimleri inceliyor.

AK Parti, CHP ve BDP milletvekilleri ile akademisyen ve gazetecilerden oluşan heyet, İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da ‘kısmi özerklik ve Britanya merkezi hükümetinin bazı yetkilerinin devri’ konusunda saha çalışması yapıyor. Heyet üyeleri, hem İngiltere hem de IRA temsilcileriyle bir araya geliyor.

Program kapsamında, Kuzey İrlanda barışının mimarı olarak gösterilen ve İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in danışmanı olan Jonathan Powell da, milletvekillerine IRA’nın nasıl silah bıraktığını ve barış anlaşması imzalandığını anlattı.

“MODEL ARAYIŞIMIZ YOK”

Temaslar hakkında NTV’ye bilgi veren AK Parti Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ve Lütfü Elvan, temasların Kürt sorununun çözümüne model arayışı olmadığını söyledi.

Tekelioğlu temasların özellikle BDP’li arkadaşlar açısından yararlı olacağını umuyorum” ifadesini kullandı.

CHP’li Levent Gök ise “Her ülke kendi çözümlerini kendi üretmeli” dedi.

Gök, “Kuzey İrlanda modelinin incelenmesi, CHP’nin özerklik modeline yeşil ışık yaktığı anlamına gelir mi?” sorusu üzerineyse “Öyle bir şey söz konusu değil, biz onların tecrübelerini dinliyoruz” yanıtını verdi.

BDP’li Ayla Akat Ata da “Sorunlar nasıl çözülmüş bunları değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan Abdurrahman Önül Medine Gülü başlıklı makalemizde Berat TV İlahileri, Medine Gülü İlahisi 2009 ve Medine İle İlgili Süper İlahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, Okunma 28 Tem 2011

Yorumlar


Sen de Yorumla!