Yumurta Üreticileri Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı Hasan Konya, yumurta üretiminin 2014 yılında 17 milyar 300 bin, 2015 yılında ise 17 milyar 880 bin adet olarak gerçekleştiğini, bu üretim bu zamana kadar ulaşılan en yüksek rakam olduğunu bildirdi.

Konya, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yumurta üretiminin her geçen yıl arttığını ancak tüketimde aynı artışı yakalayamadıklarını, 2014 ve 2015 yıllarında kişi başı tüketimin yıllık ortalama yumurta miktarının 205 adetle sınırlı kaldığını ifade etti.

Bu yıl, düzenlenecek kampanyalar ve bilgilendirme çalışmalarıyla yumurta tüketiminin iç piyasada da artmasını ümit ettiklerini dile getiren Konya, bu konuda sektörün üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Geçen yıl, bir önceki yıla göre 580 bin adet üretim artışı sağladıklarına dikkati çeken Konya, şunları söyledi:

“Yumurta üretimimiz 2014 yılında 17 milyar 300 bin, 2015 yılında ise 17 milyar 880 bin adet olarak gerçekleşti. Bu üretim bu zamana kadar ulaştığımız en yüksek rakam. Üretim artışı sektör açısından önemli bir başarı ancak üretilen yumurtanın tüketimi ve pazarlanmasında sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim en önemli pazarımız Irak ve 2015 yılında yaklaşık 100 gün hiç ürün gönderemedik. Bununla birlikte uluslararası yaşanan krizler de sektörü olumsuz etkiliyor. Pazarlama sıkıntılarımız artıyor.”

– İhracat düştü

Pazarlama konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2015 yılı yumurta ihracatının 2014 yılına göre döviz bazında yüzde 32, tonaj bazında ise yüzde 24 azaldığına işaret eden Konya, şöyle devam etti:

“2014 yılında 290 milyon 296 bin 723 ton yumurta karşılığında 403 milyon 538 bin 973 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. 2015 yılında ise 219 milyon 819 bin 791 ton yumurta karşılığında 275 milyon 706 dolarlık ihracat yapabildik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere hükümet yetkililerinin yumurta sektörüne yeni pazarlar bulunması konusunda yardımcı olmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde üretici ciddi anlamda zor durumda kalacak.”

Konya, ihracat edilemeyen yumurtanın iç piyasada maliyetinin altına satılmak zorunda kaldığını ve üreticinin zarar ettiğini, yumurta fiyatının 27 kuruştan 19 kuruşa kadar düştüğünü kaydetti.

Özellikle tavuk yemi olarak kullanılan mısırdaki fiyat artışı başta olmak üzere birçok gider kaleminde artış yaşanmasına rağmen yumurta fiyatının düştüğüne dikkati çeken Konya, “Üreticilerin birçoğu öz kaynaklarla değil, banka kredileriyle ayakta kalmaya çalışıyor. Bunlar da bir yere kadar dayanabilecek. Ülke genelinde 15 büyük üretici firma iflas ertelemesi verdi. Bu ertelemelerin de kısa vadeli çözüm olacağını düşünüyoruz. Yumurta üreticisinin sıkıntılarının çözümü konusunda geç kalınması halinde sektör çok büyük bir darbe alabilir. Bakanlık yetkililerinin önemli ölçüde desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

AA

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan You Kill Me başlıklı makalemizde 2007, Beni Deli etme HD İzle ve Beni Deli etme İndirmeden İzle hakkında bilgiler verilmektedir.

Okunma 12 Şub 2016

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!