Uçuk genellikle dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes Simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır. Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun %80′inin yaşamları boyunca en az bir defa uçuk geçirdiğini göstermektedir. Günümüzde Türkiye’de her yıl 8 milyon kişinin uçuk nedeniyle sıkıntı ve acı çektiği tahmin edilmektedir.

Uçuktan Nasıl Korunulur?Öncelikle uçuğun nüks etmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir.Strese bağlı olarak gelişiyor ise, stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek;yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise, dinlenmek ve iyi uyumak; güneş sebep oluyor ise,dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir. Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir. Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralıklarla bir antiviral krem uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya sıklıkla uçuk geçiriyorsanız doktorunuzla görüşerek antiviral tabletlerden koruyucu olarak yararlanabilirsiniz.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan Google Pagerank Sorgulama Siteleri başlıklı makalemizde Pagerank Ölçer, PageRank Sorgulaması ve Pr Öğrenme Adresleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!