Yalıçapkını kuşu, avını yakalamada usta balık avcılarına taş çıkartıyor. 90 kilometreye ulaşan hızla suya dalan bir yalıçapkını kuşu 65 santimetre derinlikteki avını rahatlıkla yakalayabiliyor. Balık avcısı kuş avını yakaladıktan sonra kendi ekseni üzerinde dönüp, kanatlarını kürek gibi kullanarak su üzerine çıkarıyor. Yalıçapkını kuşu, avının yakalamasıyla suyu yüzüne çıkmayı 3 saniyede gerçekleştiriyor.

Akdeniz Üniversitesi Fen-Ebediyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan, güzellikleriyle insanı büyüleyen yalıçapkını kuşunun mükemmel bir balık avcısı olduğunu söyledi. Ortalama 40 gram ağırlığı 18 santim boyuyla yalıçapkını balık avlamada usta bir dalgıç olduğunu belirten Erdoğan, avının kaçırmamak için zamanlamayı çok iyi ayarlayan kuşun dalmasıyla su yüzüne çıkmasının 3 saniyede gerçekleştirdiğini kaydetti. Erdoğan, “Yalıçapkını kuşu balık avlayarak beslenir. 90 kilometreye ulaşan bir hızla suya dalabilen yalıçapkını 65 santim derinlikteki avını yakalar ve 3 saniye içinde dışarı çıkar. Kuş avını yakalamak için hızlı manevra kabiliyetine sahiptir. Avını yakalamadaki hüneriyle usta balıkçılara taş çıkartır. ” diye konuştu.

Öte yandan Akdeniz Üniversitesi Kampüs alanında kuş halkalama çalışmaları tamamlandı. Çalışma sonunda 35 familyadan 85 kuş türü tespit edildi. Tespit edilen türlerin 16’sı yerli, 7 tür nadir, 23 tür kış ziyaretçisi, 10 tür yaz ziyaretçisi, 21 transit göçer ve 8 tür de 2 statü görülmektedir( hem yerli hem yaz ziyaretçisi)

Prof. Dr. Ali Erdoğan, kampüs alanı tespit edilen 85 kuş türünden 82’sinin 1979 yılında Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma(Bern Sözleşmesi) Sözleşmesi’yle koruma altına alındığını söyledi.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan Abdest Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Abdest Almak, Abdest Nedir ve Abdest Niyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!