Yapılan bir yemeğin lezzeti kadar, sunumu da çok önemlidir. Eğer doğru bir servis yapılmazsa, hem yemeğe gelen kişilere saygısızlık edilmiş olur, hem de iyi hizmet verilmemiş demektir. İşletmelerde uygulanan farklı ülkelerin servis şekilleri ve uyguladıkları yöntemleri merak ediyorsanız ve siz de nerede nasıl davranacağınızı merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yazıyı mutlaka okuyun, emin olun bilmediğimiz o kadar çok ayrıntı var ki…
Fransız Usulü Servis
Bu servisin özelliği, kuverin önceden hazırlanması ve yemeklerin konuklar tarafından servis kabından kendi tabağına alınmasıdır. Çorba ve yemekler büyük servis kaplarında getirilir. Garsonlar tarafından konuğun solunda tutulur. Konuk istediği kadar yemeği, garnitür ve sosları kendisi alır. Servis anında personelin görünümü, sol ayak hafif önde, bel hafif eğik ve sağ el dirsekten kırılarak bele kavuşacak şekildedir.
İngiliz Usulü Servis
İngiliz ailesinin klasik yemek servisinden doğmuş bir yöntemdir. Mutfaktan getirilen yiyecekler ev sahibinin yakınına konur ve ev sahibi tarafından aile fertleri ile konuğa bizzzat servis edilir. Bu serviste dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır: Yemekler mutfaktan sıcak olarak çıkartılmalı ve bekletilmeden servise alınmalıdır. Tabağa yemek konurken kenarlara taşmamasına dikkat edilmeli, varsa amblemin kapanmamasına dikkat edilmelidir. Et tabağın alt yarısına, patates gibi garnitürler sol üste, sebze gibi garnitürler sağ üst yarısına yerleştirilmelidir. Bütün yemekler sağdan verilmeli ve sağdan alınmalıdır.
Amerikan Usulü Servis
Daha çok Amerika ve Kanada’da uygulanan bu yöntemin en önemli özelliği, zamandan tasarruf sağlamasıdır. Servis personeli tabakları sol eliyle alarak müşterinin solundan servis eder. Amerikan servisinde çay ve kahve servisi yemekle birlikte yapılmaktadır. Su bardakları, konuk oturduktan sonra açılır ve soğuk su ile doldurulur. Ekmek tabağı normalde çatalın solunda dururken Amerikan servisinde çatalın önünde durmaktadır.

Funda KURT

Acsesini.Com Blog Editörü..

Bir önceki yazımız olan Abdest Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Abdest Almak, Abdest Nedir ve Abdest Niyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!