Yenikapı miting alanında saat 17.00’de başlaması planlanan Demokrasi ve Şehitler Mitingi için katılımcılar sabahın erken saatlerinde alana gelmeye başladı. Polisin trafiğe kapattığı caddelerden yürüyerek gelen vatandaşlar, güvenlik kontrol noktasına kurulan metal dedektörleri ve xray cihazlarıyla arandıktan sonra miting alanına alındı. Sıcak hava nedeniyle mitinge katılan vatandaşlar için alanın çeşitli bölgelerine koliler halinde içme suyu yerleştirildi. Arama noktasının hemen arkasında da Türk bayrakları dağıtıldı. Sahnenin sol tarafında kalan basın platformunun hemen önüne geniş bir protokol alanı oluşturulurken sahnenin her iki yanına da Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dev posterlerinin asıldığı görüldü. Ayrıca basın plantformunun hemen üstüne 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların isimlerinin yazıldığı her iki yanına da “Vatan size minnettardır” notunun yazıldığı pankart asıldı.

Miting alanında “Sadece Türk bayrağı taşınsın” anonsu

Yenikapı’da gerçekleştirilecek Demokrasi ve Şehitler Mitingi için alanda toplanmalar başlandı.

Mitinge katılanlara kürsüden anonslarla, Türk bayrağı dışında başka bayrak açmamaları, döviz ve flama taşımamaları uyarısında bulunuldu. Alandaki görevlilerden kurallara aykırı bayrak ve flamaların toplanması istendi. Arama yapan görevlilere arama noktasından geçişlerde Türk bayrağı dışındaki bayrak flama ve dövizlere izin verilmemesi istendi.

Miting alanında Afganistan, Azerbaycan, Arnavutluk, hatta özgür Suriye Ordusu’nun bayrağını taşıyanlar olması dikkat çekti.

KALPAKLI ATATÜRK POSTERİ

Miting alanında kürsünün hemen yanına aynı büyüklükte, kalpaklı Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan posterleriyle Türk bayrağı asıldı.

GÜVENLİK İÇİN SAVAŞ GEMİLERİ YENİ KAPI AÇIKLARINDA

Yenikapı miting alanını vatandaşlar tarafından doldurulurken denizde de savaş gemilerinin yer alması dikkat çekti. Saat 13:00’den itibaren Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri Yenikapı açıklarında görüldü. Gemilerin güvenlik gerekçesiyle bölgede bulundukları öğrenildi.

Yenikapı metro istasyonunda 15 Temmuz şehitlerinin fotoğrafları

YENİKAPI’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne gelişler devam ediyor. Mitinge katılacak vatandaşlar Yenikapı metro ve Marmaray’ı yoğun şekilde kullanılıyor. Polis, istasyonlarda kurduğu güvenlik noktalarında üst araması yaparken, Yenikapı meydanında polisin zırhlı araçlarla aldığı güvenlik önlemi dikkat çekiyor. Yenikapı metro istasyonunun içinde ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların fotoğrafları asılırken, o gece çekilen fotoğraflardan oluşan bir de sergi yer alıyor.

SAVAŞ GEMİLERİ YENİKAPI AÇIKLARINDA

Yenikapı miting alanını vatandaşlar tarafından doldurulurken denizde de savaş gemilerinin yer alması dikkat çekti. Saat 13:00’den itibaren Deniz Kuvvetleri’ne bağlı savaş gemileri Yenikapı açıklarında görüldü.

Gemilerin güvenlik gerekçesiyle bölgede bulundukları öğrenildi.

DEVLET BAHÇELİ PARTİLİLER TARAFINDAN KARŞILANDI

Yenikapı’daki “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne mitinge katılmak için İstanbul’a gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çamlıca gişelerinde partililer tarafından karşılandı. Makam aracından inen Bahçeli partililerle tokalaştı, ardından gişelerden ayrıldı.

MOTOSİKLEÇİLER MİTİNGİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKTI….

Türkiye Motorcular Federasyonu’na bağlı çok sayıda motosikletçi “Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne katılmak için Çamlıca Gişeleri’nde bir araya geldi. Dünya motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu “Bizde bu davete motorcular olarak katılmaya karar verdik. Buraya Türkiye’nin her yerinden gelen motorcu kardeşlerime teşekkür ederim” dedi. Açıklamanın ardından üzerlerinde ay yıldızlı tişört olan motorsikletçi grup, mitinge katılmak için yola çıktı.

DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİ İÇİN 7 BİN OTOBÜS 10 VAPUR

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, 7 ağustos 2016 Pazar günü, saat: 17.00’da, Yenikapı Meydanı’nda yapılacak olan Demokrasi ve Şehitler Mitingi için alandaki hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden yoğun katılımın olması beklenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi öncesi Büyükşehir ekipleri, bir şölen havasında geçmesi beklenen mitingde her hangi bir sorun yaşanmaması için önlemler alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Demokrasi ve Şehitler Mitingi alanında 5, milyon su, 1 milyon gıda, 3 milyon bardak, 1 milyon şapka dağıtımı yapacak. Miting alanına ulaşım için 7 bin 000 otobüs, 203 tekne, 10 vapur hizmet verecek. Ayrıca mitinge süresince kent genelinde toplu taşıma da ücretsiz olarak hizmet verecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2500 Zabıta personeli, 900 temizlik görevlisi ve 500 program görevlisi ile Yenikapı’da yapılacak dev mitingde vatandaşımızın yanında ve hizmetinde olacak. Temizlik, malzeme dağıtımı, alan hazırlıkları, teknik ekip, organizasyon ekibi dâhil ( polis hariç ) yaklaşık 13.000 kişi miting alanında görev yapacak.

Yapılan hazırlıklar çerçevesinde;

Miting alanına 1 milyon watt gücünde, bugüne kadar Türkiye’de kurulmuş en büyük ses sistemi kuruluyor.

Alana kara, denizyolu, marmaray, metrobüs ve metro hatları ile ulaşım sağlanıyor.

Demokrasi ve Şehitler Mitingi sebebiyle İstanbul’da tüm toplu ulaşım araçları ücretsiz hizmet verecek.

Alan 3.5 milyon katılımcıya hizmet verecek kapasitede hazırlanıyor.

Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ni takip etmek isteyen yabancı konuklar ve gazeteciler için İBB’nin akıllı uygulaması ibb simultane hizmeti verilecek.

Başta İngilizce ve Arapça olmak üzere farklı dillerde, cep telefonları üzerinden online olarak simultane çeviri hizmeti alınabilecek. İBB Simultane hizmeti için linkine tıklamak yeterli.

Karayoluyla ulaşım: Anadolu ve Avrupa yakasından otobüslerle miting alanına ulaşılabilecek. Farklı noktalardan miting alanına ring seferleri yapılacaktır.

Engelli vatandaşlarımız için 50 adet otobüs tahsis edilmiş ve engelli araçları için araç sayısı kadar engelli tabelası hazırlanmıştır.

Kazlıçeşme, otobüsler için park alanı olarak belirlendi.

Otobüslerle gelen katılımcılar Kazlıçeşme’den Yenikapı miting alanına yürüyerek gelecekler.

Yaşlı ve çocuklar için ise Kazlıçeşme-Yenikapı arasında 20 adet otobüs ring seferleri yapacaktır.

Yol boyunca su istasyonları ve ikram alanları kurulacaktır.

Deniz yoluyla ulaşım: kiralanan 200 adet vapur, tekne gibi deniz taşıtı ile sağlanacak. ayrıca kiralanan 50 adet deniz aracı da ring seferleri yapacak.

Deniz yolu ile Miting Alanı’na 12 noktadan ulaşım sağlanıyor: Silivri, Bakırköy, Yenikapı, Sirkeci, Eyüp, Sütlüce, Haliç Kongre Merkezi, Beykoz, Üsküdar, Kadıköy, Pendik ile Adalar İskelelerinden deniz araçları hareket edecek.

Metrobüs, Marmaray Ve Metro hatları ile ulaşım:

Anadolu ve Avrupa yakaları için miting alanına otobüslerle ve deniz yolu ile toplu ulaşımın yanı sıra; metrobüs, marmaray ve metro hatları da kullanılabilecek.

Miting Alanı’na gelmek isteyen katılımcılar için aktarma noktaları, ana istasyonlar ve miting alanına yakın metro duraklarından ring seferleri de yapılacak.

Alana Girişler 3 Ana Giriş Kapısından Sağlanacak

Karayolu ile gelenler için Kazlıçeşme girişi yönünde,

Marmara’yla gelenler için Marmara yönünde,

Deniz yolu ile gelenler için deniz tarafından olmak üzere 3 ana giriş kapısı olacak.

Protokol girişleri için 1 nokta

Basın için 1 nokta ve

Engelli vatandaşlarımız için de 1 nokta belirlendi.

YENİKAPI’DAKİ MİTİNG ALANINDA KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ ANONS EDİLDİ

Yenikapı miting alanı saat 16:30 itibariyle dolmaya başladı. “Şehitler ve Demokrasi” mitingine liderlerin katılımı bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anonscusu Orhan Karakurt, liderlerin bu büyük buluşmada bir arada olacağını hatırlatıp isimlerini anons etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismini anons ettiğinde kalabalık içinden bir grubun yuhalamasına tepki gösteren Karakurt,” Asla, bugün bütün liderleri bağrımıza basacağız. Gün birlik günü” dedi. Ardından Kılıçdaroğlu’nun ismini yeniden anons etti. Bu kez kalabalıktan alkış sesleri yükseldi. Aynı şekilde MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ismi anons edildiğinde de kalabalıktan alkışlar yükseldi.

TSK MEHTERAN TAKIMI KÜRSÜDE

Türk Silahlı Kuvvetleri mehteran takımının gösterisiyle miting başladı. Kalabalığın saat 17:00’ye doğru alanı tamamen doldurması bekleniyor. Miting programının da liderlerin katılımıyla resmi olarak saat 17:15’de başlaması öngörülüyor.

DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİ’NE DENİZDEN GİTTİLER

Ünlü isimler alana geldi

Yenikapı’daki “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne katılmak ünlü isimler alana gelmeye devam ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Acun Ilıcalı ve Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yanı sıra

Sanatçılar İbrahim Tatlıses, oğlu İdo Tatlıses, Orhan Gencebay, eşi Sevim Emre de alana geldi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Bayraktar, eşi Selçuk Bayraktar ile Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’da alana gelenler arasında yer aldı.

Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nin hemen öncesinde yaşananlar

Timur TARLIĞ-Yaşar KAÇMAZ/İSTANBUL, (DHA) YENİKAPI’da gerçekleştirilen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne katılmak için yürüyerek alana gelen vatandaşlar yoğunluk nedeniyle zor anlar yaşadı. Alana yürüyerek ulaşmak isteyen vatandaşlar, kalabalık arttıkça yürümekte güçlük çekti. Girişler önünde uzun kuyruklar oluştu.

Bu arada alana doğru yürüyen vatantaşlar uzun bir Türk bayrağı açtı. Kalabalık içinde bir vatandaşın taşıdığı dar ağacına asılı FETÖ/PDY lideri Fethullah Gülen kuklası dikkat çekti. Protokolün giriş yaptığı kapıya gelen vatandaşlar içeriye alınmayınca uzun süre bariyer önünde bekledi. Protokol konvoyları kapıdan girmekte zorlandı. Buradaki vatandaşlar otobüslerle sivil girişlerinin yapıldığı alana yönlendirildi.

Öteyandan, bir grup vatandaş uzun kuyrukları aşmak için Yenikapı’daki Avrasya Tüneli inşaatına girdi. Tehlikeye rağmen inşaat alanına çocuklarıyla birlikte girmekte sakınca görmeyen vatandaşlar polisin uyarılarını da dikkate almadı. Bir süre sonra polis bu alana giriş yapılan yerde de önlem aldı.
Timur TARLIĞ – Yaşar KAÇMAZ – Özgür ALTUNCU – Güven USTA – Uğur AYAZSIN – Ezgi ÇAPA – Zeki ÜNAL / İSTANBUL (DHA)

Vatan AYDIN

2008 yılından bu yana Acsesini.Com sitesinin sahibiyim. İnsanlarla güncel konuları paylaşmak ve sitem üzerinde insanları eğlendirmeye yönelik etkinlikler beni mutlu eden şeylerin başında geliyor.Ümit Ediyorumkisitemin sohbet odalarında da doyunca eğlenip,sohbetlerinizi yeni arkadaşlarınız ile en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

Facebook Twitter Google+ YouTube Skype 

Bir önceki yazımız olan You Kill Me başlıklı makalemizde 2007, Beni Deli etme HD İzle ve Beni Deli etme İndirmeden İzle hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, Okunma 07 Ağu 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!